Posledná kráľovná Egypta, posledný potomok dynastie Ptolemaiovcov. Neodolateľná, nespútaná, krásna a mocná panovníčka, ktorej meno do dnes pozná každý. A aj keď o jej živote vieme pomerne dosť, miesto jej posledného odpočinku do dnes ostáva záhadou. Posledný objav však naznačuje, že vyriešeniu tejto záhady sme čoraz bližšie.
Kathleen Martinezová, archeologička z Univerzity Santo Domingo, už takmer 20 rokov pátra po stratenej Kleopatrinej hrobke. Teraz verí, že urobila zásadný prielom.
Martinezová a jej tím odkryli 1305-metrový tunel, ktorý sa nachádza 13 metrov pod zemou, ako nedávno oznámilo egyptské ministerstvo pre turizmus a starožitnosti. Experti na architektonický dizajn nazvali tento tunel „inžiniersky zázrak“.
“Výkop odhalil obrovské náboženské centrum s tromi svätyňami, posvätným jazerom, viac ako 1500 predmetmi, bustami, sochami, zlatými kúskami, obrovskou zbierkou mincí zobrazujúcich Alexandra Veľkého, kráľovnú Kleopatru a Ptolemaiovcov,” povedala Martinezová.
„Najzaujímavejším objavom je komplex tunelov vedúcich do Stredozemného mora a prepadnuté stavby,“ dodala. Skúmanie týchto podmorských štruktúr bude ďalšou etapou jej hľadania stratenej hrobky egyptskej kráľovnej – cesty, ktorá sa začala v roku 2005.
“Moju vytrvalosť nemožno zamieňať s posadnutosťou. Obdivujem Kleopatru ako historickú postavu. Stala sa obeťou propagandy Rimanov, ktorej cieľom bolo skresliť jej obraz,” povedala archeologička.
„Bola to vzdelaná žena, pravdepodobne prvá, ktorá formálne študovala v múzeu v Alexandrii, centre kultúry svojej doby,“tvrdí Martinezová, ktorá povedala, že Kleopatru obdivuje ako študentku, lingvistku, matku a filozofku.
Keď jej manžel, rímsky generál Mark Antony, zomrel v jej náručí v roku 30 pred Kristom, Kleopatra si čoskoro vzala život tým, že dovolila, aby ju uhryzla kobra, ako hovoria príbehy. Podľa vtedajšej viery jej takáto smrť mala zaručiť nesmrteľnosť a povýšenie medzi bohov. Tento moment bol zvečnený v umení a literatúre – ale o viac ako dve tisícročia neskôr sa málo vie o tom, kde ležia ich pozostatky.
Séria indícií viedla Martinezovú k presvedčeniu, že Kleopatrina hrobka sa môže nachádzať v Osirisovom chráme v zničenom meste Taposiris Magna na severnom pobreží Egypta, kde sa rieka Níl vlieva do Stredozemného mora.
Hlavným z nich bolo samotné meno. Podľa archeologičky bola Kleopatra vo svojej dobe považovaná za ľudskú inkarnáciu bohyne Isis, a Antonia považovali za boha Orisisa, manžela Isis. Martinezová verí, že Kleopatra sa mohla rozhodnúť pochovať svojho manžela v chráme, aby potvrdila tento mýtus.
Martinezová povedala, že zo všetkých 20 chrámov v okolí Alexandrie, ktoré študovala, žiadne iné miesto, stavba alebo chrám nespĺňa toľko podmienok ako chrám Taposiris Magna.
V roku 2004 predložila Martinezová svoju teóriu egyptskému archeológovi Zahimu Hawassovi, ktorý bol vtedy egyptským ministrom pre záležitosti týkajúce sa starožitností. Jej projekt bol schválený o rok neskôr.
A po rokoch hľadania Martinez cíti, že sa blíži.Doterajšie vykopávky odhalili, že chrám bol zasvätený Isis – čo je podľa Martinezovej ďalším znakom toho, že stratená hrobka leží neďaleko – ako aj tunely pod morom.
Kathleen Martinezová povedala, že je na začiatku novej etapy – podmorských vykopávok. Podľa vyhlásenia ministerstva turizmu a starožitností bolo egyptské pobrežie v priebehu storočí sužované zemetraseniami, v dôsledku ktorých sa časti Taposiris Magna zrútili a potopili pod vlnami. To je miesto, kde Martinezová a jej tím hľadajú najbližšie.
Hoci je príliš skoro vedieť, kam tieto tunely vedú, má nádej.
„Ak tunely povedú ku Kleopatre, bude to najdôležitejší objav storočia. Ak existuje čo i len jednopercentná šanca, že by tam mohla byť pochovaná posledná egyptská kráľovná, je mojou povinnosťou ju hľadať.”